Poznaj najważniejsze pojęcia związane z transportem, logistyką i spedycją!

Data dodania: 04.09.2018


Bardzo często wykorzystujemy w codziennej komunikacji pojęcia związane z transportem, logistyką lub spedycją – są one powszechnie znane, jednak bardzo często są one wykorzystywane w nieodpowiednim kontekście. Sporo pojęć z branży logistycznej budzi wątpliwości – zwłaszcza ich dokładne znaczenie nie jest nam dobrze znane. Jeżeli chcesz skorzystać z usług tego typu, najpierw powinieneś dowiedzieć się, jakie znaczenie posiadają poszczególne terminy. Nasz artykuł służy temu, aby przybliżyć ci najważniejsze z nich – dzięki temu bez przeszkód będziesz mógł komunikować się z osobami, które zajmują się prowadzeniem tego typu przedsiębiorstwa.

Na pierwszy ogień idzie szerokie pojęcie, czyli logistyka – jakie jest jego właściwe znaczenie? Pod tym terminem kryje się po prostu proces przemieszczania się towarów, produktów różnego rodzaju, a także osób fizycznych oraz zwierząt z miejsca początkowego do miejsca docelowego. W skład procesu logistycznego wchodzi wiele elementów – odpowiednie zaplanowanie przewozu, odpowiedni dobór środków transportu, realizacja zlecenia przewozowego i ciągły jego nadzór. Logistyka jest pojęciem starszym niż nam się wydaje – już na początkach naszej ery pojawiały się takie określenia, jak logistyka wojenna. Logistyka przemysłowa – taka, jaką znamy ją dzisiaj – narodziła się dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej rozwój wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na przewóz różnego rodzaju dóbr materialnych. Właśnie dlatego logistyka zaczęła rozwijać się na olbrzymią skalę, a przedsiębiorstwa które dzisiaj się tym zajmują są zazwyczaj wielkimi korporacjami.

Spedycja międzynarodowa Szczecin

Kolejnym ważnym pojęciem jest taki termin, jak spedycja. Na spedycję składa się kilka procesów i dotyczą one odpowiedniego zorganizowania transportu towarów wszelkiej maści. Można powiedzieć, że spedycja jest składnikiem logistyki, a sam transport jest składnikiem spedycji. Zakres działań spedycyjnych określa się w obrębie odpowiedniej organizacji transportu, czyli przyjmowanie towaru oraz wydawanie go, koordynacja zleceń, podpisywanie umów klienckich oraz dbanie o odpowiednią dokumentację przewozu. Spedytor ma wbrew pozorom bardzo szeroki zakres obowiązku – musi dbać o odpowiedni przewóz, cały czas kontrolować jego trasę oraz czas dostarczenia, a także na bieżąco komunikować się z pracownikami firmy transportowej oraz klientami. Oczywiście można do tego się odpowiednio przygotować, za sprawą studiów logistycznych – coraz więcej osób wybiera właśnie ten kierunek kształcenia z myślą o późniejszej karierze w branży spedycyjnej.

Transport Szczecin

BMW M6 tuning